Katedra Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby
Sienkiewicza 30/32 87-100 Toruń
e-mail kkrar@umk.pl

Ćwiczenia terenowe 2024

2024-07-16

Studia na naszym Wydziale to nie tylko zajęcia prowadzone w pracowniach, lecz również obowiązkowe ćwiczenia terenowe tzw. "praktyki", odbywające się po IV i VI semestrze w wymiarze 168h roboczych. Organizowane są przez wyznaczonych w tym celu opiekunów-prowadzących, pracowników naszej Katedry. W tym roku organizacją i prowadzeniem praktyk zajęli się: mgr Zuzanna Jarmulska-Król, mgr Adam Kaźmierczak, mgr Piotr Maćko i dr Anna Zaręba. Dziewiętnastu studentów mogło wybierać spośród czterech miejsc zabytkowych o zróżnicowanej problematyce konserwatorskiej i technice wykonania - od murowanej latarni morskiej przez zabytki sztuki sepulkralnej aż po epitafium wewnątrz kościoła.

 

Czworo studentów pod kierunkiem Zuzanny Jarmulskiej-Król pracowało przy kaplicy Zawiszów Czarnych herbu Sulima z Warszewic, położonej na starym cmentarzu w Chełmży. Ten wyjątkowy zabytek sztuki sepulkralnej został wzniesiony w stylu neobarokowym w 1879 roku. Prace objęły zarówno wnętrze jak i zewnętrzne części obiektu. W przyszłych latach planowana jest ich kontynuacja.

Druga grupa pięciorga studentów wykonywała prace na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu, dzięki wsparciu ToMiTo (Towarzystwa Miłośników Torunia), pod kierunkiem Adama Kaźmierczaka. Prace obejmowały kwaterę nagrobną rodziny Glińskich, na którą składały się architektoniczna część nadziemna, płyty nagrobne oraz ogrodzenie.

Największy zespół, bo aż sześciorga studentów wykonywał prace pod kierunkiem Piotra Maćko przy epitafium Heleny Sophie von Franckenberg (zm. 1709 r.) w zabytkowej świątyni Bożego Ciała w Głogowie. Kamienne elementy wymagały badań, oczyszczenia z wtórnych nawarstwień, ustabilizowania metalowych kotew oraz uzupełnienia ubytków w szarym marmurze przeworeńskim.

Czwarty zespół studentów pracował przy elewacji latarni morskiej w Kołobrzegu pod kierunkiem Anny Zaręby. Zakres prac obejmował lico konserwację-restaurację lica muru ceglanego oraz elementy kamienne, takie jak polichromowane herby lub metalowe litery, tworzące napis upamiętniający walczących o wolność i niepodległość.

 

Ćwiczenia terenowe odbywały się od połowy czerwca do połowy lipca.

Agata Ogińska

Katedra Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby
Sienkiewicza 30/32 87-100 Toruń
e-mail kkrar@umk.pl