Katedra Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby
Sienkiewicza 30/32 87-100 Toruń
e-mail kkrar@umk.pl

Aktualności

Dyplom 2023 - wystawa i nagrody
2024-02-27

W CSW w Toruniu zobaczyć można najlepsze dyplomy obronione na WSP w zeszłym roku.

więcej »
Prace konserwatorskie przy panneau S. Knappa z Auli UMK
2024-01-02

W jubileuszowym Roku Kopernikańskim wykonaliśmy prace konserwatorsko-restauratorskie jednego z najbardziej znanych obiektów Torunia - panneau Stefana Knappa, eksponowanego na południowej ścianie Auli Uniwersyteckiej.

więcej »
WYKŁAD POŁĄCZONY Z POKAZEM/WARSZTATAMI
2023-05-25

Katedra Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby zaprasza na wykład:

prof. Piotra Kozuba z Technische Hochschule Köln (Niemcy).

"Zastosowanie technologii 3D w konserwacji i restauracji obiektów kamiennych. Podstawy teoretyczne, zasady i przykłady zastosowań" połączony z pokazem/ warsztatami.

więcej »
III KONFERENCJA NAUKOWA
2023-03-13

Pracownicy Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby serdecznie zapraszają do udziału w III Konferencji Naukowej "Dziedzictwo Rzemiosła Artystycznego - tradycyjne techniki oraz nowoczesna konserwacja i restauracja".

Najbliższa edycja konferencji odbędzie się 16 listopada 2023 roku.

więcej »
OBRONY PRAC MAGISTERSKICH
2022-07-22

15 lipca 2022 roku odbyły się pierwsze w tym roku obrony prac magisterskich naszych studentów. Do obrony przystąpiły: Monika Ratajczak i Paulina Niemyjska. Były to  pierwsze obrony prac studenckich w Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego.

więcej »
ĆWICZENIA TERENOWE
2022-07-14

Dobiegają końca ćwiczenia terenowe z konserwacji rzeźby kamiennej i detalu architektonicznego, w których uczestniczyli studenci II i III roku naszej specjalności.

więcej »
KONSERWACJA SŁONIA LEŚNEGO W DZIEŃ DOBRY TVN
2022-03-29

Ogólnopolskie i lokalne media informują o wieloletniej konserwacji szkieletu słonia leśnego sprzed 100 000 lat prowadzonej na naszym Wydziale. Grono odbiorców powiększyło się o kilka milionów widzów "Teleexpresu" w TVP 1, "Zbliżeń" w TVP3 Bydgoszcz oraz "Dzień dobry TVN" w TVN.

więcej »
PRZEPROWADZKA
2022-01-25

Trwają prace przeprowadzkowe poszczególnych pracowni Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby do Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego (CBiKDK), które powstaje przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na ulicy Sienkiewicza 30/32. Do marca 2022 roku planowane jest przeniesienie działalności badawczej i usługowej do budynku CBiKDK. Z dniem 25.01.2022 nastąpiła relokacja Pracowni Metalu z Szosy Bydgoskiej 50/56 do budynku CBiKDK

więcej »
ZMARŁA DR HAB. ALINA TOMASZEWSKA - SZEWCZYK
2021-12-08

W poniedziałek 6.12.2021 dowiedzieliśmy się o nagłej śmierci naszej Alinki Tomaszewskiej-Szewczyk.

Odeszła od nas niezwykle energiczna, tętniąca życiem, oddana swojej pasji zawodowej Koleżanka dla której najważniejsze było ciągle odkrywać i znajdować nowe obszary wiedzy i aktywności konserwatorskiej. Pasjonatka konserwacji zabytków z metali i rzemiosła artystycznego.

więcej »
MONOGRAFIA "DZIEDZICTWO RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO TRADYCYJNE TECHNIKI ORAZ NOWOCZESNA KONSERWACJA I RESTAURACJA"
2021-05-06

Zachęcamy do zapoznania się z I tomem monografii "Dziedzictwo rzemiosła artystycznego tradycyjne techniki oraz nowoczesna konserwacja i restauracja" pod redakcją Piotra Niemcewicza i Marty Chylińskiej.

więcej »
20-21 MAJA 2021 r. II KONFERENCJA NAUKOWA „DZIEDZICTWO RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO - TRADYCYJNE TECHNIKI I NOWOCZESNA KONSERWACJA I RESTAURACJA”
2021-05-03

Serdecznie zapraszamy do udziału w drugiej edycji konferencji naukowej "Dziedzictwo rzemiosła artystycznego - tradycyjne techniki oraz nowoczesna konserwacja i restauracja". Szesnaście interesujących wykładów i znakomici prelegenci!
Spotkanie w trybie zdalnym na platformie Teams odbędzie się w dniach 20-21 maja 2021 r.

kontakt, program, rejestracja: https://dra.umk.pl/pages/main_page/

Przewodnik dla uczestników konferencji

więcej »
"KONSERWACJA RZEMIOSŁ ROZMAITYCH Z KOLEKCJI ARKADIUSZA WAGNERA" WYSTAWA KONSERWATORSKA PRACOWNIKÓW KATEDRY KONSERWACJA-RESTAURACJA ARCHITEKTURY I RZEŹBY
2021-05-03

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Konserwacja rzemiosł rozmaitych z kolekcji Arkadiusza Wagnera" pracowników Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK, która odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 w Toruniu w dniach 24 maja - 7 czerwca 2021 r. Wernisaż w systemie zdalnym na platformie Teams w dniu 20 maja 2021 o godz. 17 w ramach konferencji naukowej "Dziedzictwo rzemiosła artystycznego - tradycyjne techniki i nowoczesna konserwacja i restauracja".

więcej »
ZMARŁ PROF. DR HAB. WIESŁAW DOMASŁOWSKI
2021-02-19

19 lutego 2021 r. w wieku 94 lat zmarł Prof. dr hab. Wiesław Domasłowski, chemik i konserwator zabytków specjalizujący się w konserwacji architektury i rzeźby, nauczyciel akademicki Wydziału Sztuk Pięknych, założyciel i kierownik Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych, dyrektor Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa, prorektor UMK do spraw Nauki i Współpracy z Zagranicą, naukowiec znany i ceniony w Polsce i na świecie.

więcej »
POWSTAJE NOWY LOGOTYP KATEDRY
2021-02-16

Pani Weronika Domagała, studentka VI roku, podjęła się ambitnego zadania wykonania logotypu Katedry. Ma wiele pomysłów. My mamy swój ranking, ale zwycięzcy jeszcze nie pokażemy.

więcej »
II KONFERENCJA NAUKOWA „DZIEDZICTWO RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO - TRADYCYJNE TECHNIKI I NOWOCZESNA KONSERWACJA I RESTAURACJA”
2021-02-16

Teraz wszystkie ważne informacje oraz uaktualnienia można znaleźć na stronie konferencji: https://dra.umk.pl/pages/main_page/

więcej »
NOWE MOŻLIWOŚCI
2021-01-18

Z końcem ubiegłego roku na Wydziale Sztuk Pięknych pojawiło się nowe urządzenie, poszerzające dotychczasowe możliwości w oczyszczaniu/usuwaniu nawarstwień z różnorodnych powierzchni materii zabytkowej.

więcej »
MONOGRAFIA "ZACHOWAĆ EKSPRESJĘ, CZYLI O KONSERWACJI RZEMIOSŁA AFRYKAŃSKIEGO"
2020-12-15

Ekspresja rzeźby afrykańskiej oraz symboliczna i rytualna funkcja wymaga przedefiniowania sposobu podejścia do obiektu zabytkowego. Priorytetem jest zachowanie śladów nie tylko obróbki, ale także użytkowania zabytków będących nieodłącznym nośnikiem ich wartości, historii oraz tradycji etnicznych twórców. Zachęcamy do zapoznania się z doświadczeniami pracowników Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby zdobytymi w trakcie konserwacji przedmiotów z liczącej ponad 600 artefaktów związanych z bogatą etnicznie kulturą Nigerii, unikatowej w skali europejskiej kolekcji, która z pasją była tworzona od końca lat 60. XX w. przez inż. Ryszarda Bojarskiego.

więcej »
NASZA DYPLOMANTKA ZUZANNA JARMULSKA LAUREATKĄ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
2020-12-07

Został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs na „Najlepszy dyplom z kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki na uczelniach: ASP Kraków, UMK Toruń, ASP Warszawa i ASP Wrocław” lat 2018/2019 i 2019/2020. Główną nagrodę przyznano mgr Zuzannie Jarmulskiej za pracę konserwatorsko-artystyczną: XVII-wieczny krucyfiks z ołtarza epitafijnego Jana Zawadzkiego z kościoła św. Wawrzyńca w Ryńsku”, zrealizowaną pod kierunkiem dra hab. Piotra Niemcewicza, prof. UMK oraz mgr Katarzyny Polak, oraz za pracę teoretyczno-badawczą pt. „Zastosowanie kompozycji klejąco-uzupełniających w konserwacji zabytków wykonanych z bursztynu”, której promotorem jest dr Alina Tomaszewska-Szewczyk.

Pani Zuzannie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

więcej »
II KONFERENCJA NAUKOWA „DZIEDZICTWO RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO - TRADYCYJNE TECHNIKI I NOWOCZESNA KONSERWACJA”
2020-07-14
SZKŁEM MALOWANE - PROBLEMATYKA KONSERWATORSKA EMALIERSTWA
2020-07-01

Od 1 lipca w Książnicy Kopernikańskiej przy ul Słowackiego 8 prezentowana jest wystawa habilitacyjna dr Aliny Tomaszewskiej-Szewczyk z Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Autorka wykonała prace konserwatorskie zabytków ze zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Na bogato ilustrowanych planszach eksponowanych w siedzibie Książnicy omawia wyniki badań oraz zagadnienia związane z konserwacją renesansowych naczyń i plakiet pochodzących ze słynnego ośrodka sztuki emalierskiej w Limoges, wytworów emalierstwa chińskiego oraz przedmiotów zdobionych emalią inkrustowaną z pierwszej połowy XVIII w. Wystawa będzie czynna do 31 lipca 2020 r.

więcej »
GDY IMIĘ BYŁO NUMEREM...
2019-12-08

W 2019 r. minęła 80. rocznica powstania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Stutthof. Był to najdłużej funkcjonujący obóz w granicach obecnej Polski, miejsce, w którym odbierano to, co jest najcenniejsze dla człowieka – życie. Więziono tam ok. 110 tys. osób, a zginęło blisko 65 tys. Byli to obywatele 28 państw m.in. Polski, Związku Radzieckiego, Niemiec. To, co po nich pozostało to przedmioty, cenni świadkowie tych tragicznych wydarzeń, którzy utrwalają pamięć o ofiarach wojny. Studenci kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu wraz z prowadzącymi zajęcia: dr Aleksandrą Gralińską-Grubecką, dr Dorotą Jutrenką-Supryn, Iwoną Jabłońską oraz dr Aliną Tomaszewską-Szewczyk zorganizowali wystawę pt. „Gdy imię było numerem...”, której otwarcie odbędzie się 16 grudnia 2019 r. o godz. 17:30.

więcej »
ZACHOWAĆ EKSPRESJĘ CZYLI O SZTUCE KONSERWACJI RZEMIOSŁA AFRYKAŃSKIEGO
2019-10-15

Wystawa konserwatorska przedmiotów pochodzących z terenów Nigerii należących do kolekcji Ryszarda Bojarskiego. Autorami prac są pracownicy Katedry Konserwacji-Restauracji Elementów i Detali Architektonicznych.

Toruń, Biblioteka Uniwersytecka, 29 listopada – 8 grudnia 2019 r.

więcej »
NAJLEPSZE ZESPOŁY BADAWCZE NA UMK
2019-05-01

4 kwietnia 2019 roku Rektor UMK wręczył nagrody przedstawicielom priorytetowych zespołów badawczych, które wyłoniono w konkursie ogłoszonym w ramach projektu: „Strategia doskonałości – uczelnia badawcza”.

więcej »
KONFERENCJA NAUKOWA „DZIEDZICTWO RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO - TRADYCYJNE TECHNIKI I NOWOCZESNA KONSERWACJA”
2019-04-05

Celem organizowanej konferencji jest wymiana doświadczeń w zakresie szeroko rozumianej problematyki badawczej i konserwatorskiej zabytków rzemiosła artystycznego wykonanych z użyciem takich materiałów jak: drewno, szkło, ceramika, kość słoniowa, szylkret, masa perłowa, laka czy metal. Zakres tematyczny konferencji obejmuje techniki wykonania i zdobienia przedmiotów rzemiosła artystycznego, metodykę badań, przyczyny niszczenia obiektów zabytkowych oraz sposoby ich konserwacji, przechowywania i ekspozycji. Konferencja skierowana jest do osób zajmujących się badaniami materiałoznawczymi, historią technik rzemieślniczych, konserwatorów zabytków oraz pracowników muzeów.

Konferencja - informacje

więcej »

Katedra Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby
Sienkiewicza 30/32 87-100 Toruń
e-mail kkrar@umk.pl