Katedra Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby
Sienkiewicza 30/32 87-100 Toruń
e-mail kkrar@umk.pl

ZMARŁA DR HAB. ALINA TOMASZEWSKA - SZEWCZYK

2021-12-08

W poniedziałek 6.12.2021 dowiedzieliśmy się o nagłej śmierci naszej Alinki Tomaszewskiej-Szewczyk.

Odeszła od nas niezwykle energiczna, tętniąca życiem, oddana swojej pasji zawodowej Koleżanka dla której najważniejsze było ciągle odkrywać i znajdować nowe obszary wiedzy i aktywności konserwatorskiej. Pasjonatka konserwacji zabytków z metali i rzemiosła artystycznego.

Dzięki niezwykłej pracowitości, niespożytej energii i twórczemu zapałowi przez 26 lat pracy na UMK  stworzyła  znaną i cenioną w całej Polsce pracownię konserwacji, w której przeprowadzono prace przy setkach wartościowych zabytków począwszy od obiektów archeologicznych po najwyższej klasy wyroby rzemiosła artystycznego.

Pozostawiła po sobie ogromną ilość zakonserwowanych obiektów zabytkowych, dużą ilość publikacji, ekspertyz, opinii itp. Jej niezwykle bogaty dorobek naukowy dopełniały liczne praktyczne działania i różne aktywności m.in. udział w konferencjach, spotkaniach, a także organizacja wystaw dając tym samym wyraz swojej trosce o zabytki i dbając niestrudzenie o ochronę dziedzictwa kulturowego.

Alinka była również świetnym pedagogiem, a kształcenie studentów było Jej wielkim zadaniem i POWOŁANIEM!. Była za to bardzo ceniona przez studentów.

Zawsze uśmiechnięta, życzliwa, z wielkimi niekończącymi się planami na przyszłość …  

Żegnaj Alinko

Pozostaniesz na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci!.

Koleżanki i Koledzy

Andrzej Podgórski
Katedra Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby
Sienkiewicza 30/32 87-100 Toruń
e-mail kkrar@umk.pl